Keputusan Badminton Olimpik Tokyo 2020 (Pemain Malaysia)

Temasya Sukan Olimpik Tokyo 2020 yang ditunggu-tunggu kini kembali setelah ditangguhkan pada tahun lepas kerana pandemik COVID-19 yang melanda dunia. Kejohanan sukan yang diadakan empat tahun sekali ini akan berlangsung mulai 23 Julai 2021 hingga 8 Ogos 2021 di Tokyo, Jepun. Bagi peminat sukan tanah air terutamanya sukan badminton, berikut dikongsikan Keputusan Badminton Olimpik Tokyo 2020 melibatkan pemain Malaysia termasuk peseorangan lelaki, Lee Zii Jia dan wakil yang lain.

Pada edisi ke-32 penganjuran Olimpik ini, Malaysia menghantar seramai 30 orang atlet secara total dan lapan akan mewakili negara dalam acara badminton. Antara pemain yang perlu diberi perhatian adalah pemain perseorangan lelaki, Lee Zii Jia yang berjaya memenangi All England 2021 pada Mac lalu. Selain itu, pasangan beregu campuran negara Chan Peng Soon dan Goh Liu Ying juga akan beraksi untuk mendapatkan pingat yang lebih baik daripada pencapaian mereka di Olimpik Rio 2016.

badminton olympic 2020

Siaran Langsung Badminton Olimpik Tokyo 2020 (Olympic)

Berikut dikongsikan informasi berkaitan keputusan acara badminton Sukan Olimpik Tokyo 2020 melibatkan aksi pemain Malaysia yang akan dikemaskini dari semasa ke semasa. Siaran langsung atau live streaming akan disiarkan di saluran Astro, RTM dan Unifi Sports.

Malaysia menghantar wakil untuk bertanding di setiap acara badminton. Semoga mereka berjaya membawa pulang pingat emas, perak atau gangsa dan mencapai sasaran yang terbaik.

Senarai Pemain Badminton Malaysia di Olimpik Tokyo 2020

Berikut adalah senarai pemain badminton negara mengikut kategori pertandingan yang diwakili :

  1. Lee Zii Jia – Perseorangan Lelaki
  2. Soniia Cheah – Perseorangan Wanita
  3. Aaron Chia/ Sooh Wooi Yik – Beregu Lelaki
  4. Chow Mei Kuan/ Lee Meng Yean – Beregu Wanita
  5. Chan Peng Soon/ Goh Liu Ying – Beregu Campuran

Keputusan Badminton Olimpik Tokyo 2020 (Pemain Malaysia)

Ikuti jadual dan keputusan perlawanan setiap pemain badminton negara di kejohanan Olimpik Tokyo 2020 di bawah :

i) Perseorangan Lelaki

1) Lee Zii Jia Vs Pochtarov Artem – 25 Julai (5.40 petang)

  • Set 1 : 21-5
  • Set 2 : 21-11
  • Set 3 :

2) Lee Zii Jia Vs Brice Leverdez – 28 Julai (7.40 malam)

  • Set 1 : 21-17
  • Set 2 : 21-5
  • Set 3 :
GROUP MP

M

K

Gd

Lee Zii Jia (Q)220+4
Brice Leverdez2110
Artem Pochtarov202-4

Round of 16 (29 Julai)

  • AXELSEN Viktor (DEN) vs WANG Tzu-Wei (TPE): 21-16 & 21-14
  • TSUNEYAMA Kanta (JPN) vs GINTING Anthony Sinisuka (INA): 18-21 & 14-21
  • PENTY Toby (GBR) vs ANTONSEN Anders (DEN): 10-21 & 15-21
  • CORDON Kevin (GUA) vs CALJOUW Mark (NED): 21-17, 3-21 & 21-19
  • 615PM : LEE Zii Jia (MAS) vs CHEN Long (CHN): 21-8, 19-21 & 5-21
  • CHRISTIE Jonatan (INA) vs SHI Yu Qi (CHN): 11-21 & 9-21

Suku Akhir QF (31 Julai)

Dapat Bye ke QF : Chou Tien-chen (TPE) & Heo Kwang-hee (KOR)

  • HEO Kwang-hee (KOR) vs CORDON Kevin (GUA): 13-21 & 18-21
  • AXELSEN Viktor (DEN) vs SHI Yu Qi (CHN): 21-13 & 21-13
  • GINTING Anthony Sinisuka (INA) vs ANTONSEN Anders (DEN): 21-18, 15-21 & 21-18
  • CHOU Tien-chen (TPE) vs CHEN Long (CHN): 14-21, 21-9 & 14-21

Semi Final SF (1 Ogos)

  • CORDON Kevin (GUA) vs AXELSEN Viktor (DEN): 18-21 & 11-21
  • GINTING Anthony Sinisuka (INA) vs CHEN Long (CHN): 16-21 & 11-21

Final (2 Ogos)

  • Gangsa : CORDON Kevin (GUA) vs GINTING Anthony Sinisuka (INA): 11-21 & 13-21
  • Emas & Perak : AXELSEN Viktor (DEN) vs CHEN Long (CHN): 21-15 & 21-12

ii) Perseorangan Wanita

1) Soniia Cheah vs Laura Sarosi – 27 Julai (1 petang)

  • Set 1 : Walkover. Kemenangan kepada Soniia kerana Laura tercedera dan menarik diri
  • Set 2 :
  • Set 3 :

2) Soniia Cheah vs Ratchanok Intanon – 28 Julai (10.40 pagi)

  • Set 1 : 21-19
  • Set 2 : 18-21
  • Set 3 : 10-21
GROUP NP

M

K

Gd

Ratchanok Inthanon (Q)220+3
Soniia Cheah211+1
Laura Sarosi202-4

Round of 16 (29 Julai)

  • TUNJUNG Gregoria Mariska (INA) vs INTANON Ratchanok (THA) : 12-21 & 19-21
  • HE Bing Jiao (CHN) vs ZHANG Beiwen (USA) : 14-21, 9-7.  ZHANG Beiwen retired
  • OKUHARA Nozomi (JPN) vs LI Michelle (CAN): 21-9 & 21-7
  • AN Seyoung (KOR) vs ONGBAMRUNGPHAN Busanan (THA): 21-15 & 21-15
  • BLICHFELDT Mia (DEN) vs PUSARLA V. Sindhu (IND): 15-21 & 13-21
  • KIM Gaeun (KOR) vs YAMAGUCHI Akane (JPN): 17-21 & 18-21

Suku Akhir QF (30 Julai)

Dapat Bye ke QF : Chen Yu Fei (CHN) & Tai Tzu Ying (TPE)

  • CHEN Yu Fei (CHN) vs AN Seyoung (KOR): 21-18 & 21-19
  • OKUHARA Nozomi (JPN) vs HE Bing Jiao (CHN): 21-13, 13-21 & 14-21
  • PUSARLA V. Sindhu (IND) vs YAMAGUCHI Akane (JPN): 21-13 & 22-20
  • INTANON Ratchanok (THA) vs TAI Tzu-Ying (TPE) : 21-14, 18-21 & 18-21

Separuh Akhir SF (31 Julai)

  • CHEN Yu Fei (CHN) vs HE Bing Jiao (CHN): 21-16, 13-21 & 21-12
  • PUSARLA V. Sindhu (IND) vs TAI Tzu-Ying (TPE): 18-21 & 12-21

Final (1 Ogos)

  • Gangsa : HE Bing Jiao (CHN):vs PUSARLA V. Sindhu (IND): 13-21 & 15-21
  • Emas & Perak : CHEN Yu Fei (CHN) vs TAI Tzu-Ying (TPE): 21-18, 19-21 & 21-18

iii) Beregu Lelaki

1) Aaron Chia / Soh Wooi Yik Vs Choi Sol-gyu / Seo Seung-jae – 24 Julai (5 petang)

  • Set 1 : 24-22
  • Set 2 : 21-15
  • Set 3 :

2) Aaron Chia / Soh Wooi Yik Vs Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan – 26 Julai (6.20 petang)

  • Set 1 : 16-21
  • Set 2 : 19-21
  • Set 3 :

3) Aaron Chia / Soh Wooi Yik Vs Hason Ho Shue / Nyl Yakura – 27 Julai (7 malam)

  • Set 1 : 21-15
  • Set 2 : 21-13
  • Set 3 :
GROUP DP

M

K

Gd

Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan (Q)330+5
Aaron Chia / Soh Wooi Yik (Q)321+2
Choi Sol-gyu / Seo Seung-jae312-1
Hason Ho Shue / Nyl Yakura303-6

Suku Akhir (29 Julai)

  • 935am – GIDEON Marcus Fernaldi/ SUKAMULJO Kevin Sanjaya (INA) vs CHIA Aaron/SOH Wooi Yik (MAS) : 14-21 & 17-21
  • LI Jun Hui/ LIU Yu Chen (CHN) vs ASTRUP Kim/ RASMUSSEN Anders Skaarup (DEN) : 12-21, 21-14 & 21-19
  • KAMURA Takeshi/ SONODA Keigo (JPN) vs AHSAN Mohammad/ SETIAWAN Hendra (INA) : 14-21, 21-16 & 9-21
  • LEE Yang/ WANG Chi-Lin (TPE) vs ENDO Hiroyuki/ WATANABE Yuta (JPN) : 21-16 & 21-19

Separuh Akhir (30 Julai)

  • 600pm – CHIA Aaron/SOH Wooi Yik (MAS) vs LI Jun Hui/ LIU Yu Chen (CHN): 22-24 & 13-21
  • AHSAN Mohammad/ SETIAWAN Hendra (INA) vs LEE Yang/ WANG Chi-Lin (TPE): 11-21 & 10-21

Final (31 Julai)

  • 640pm Gangsa : AHSAN Mohammad/ SETIAWAN Hendra (INA) vs CHIA Aaron/SOH Wooi Yik (MAS): 21-17, 17-21 & 14-21
  • Emas & Perak : LEE Yang/ WANG Chi-Lin (TPE) vs LI Jun Hui/ LIU Yu Chen (CHN): 21-18 & 21-12

iv) Beregu Wanita

1) Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean Vs Greysia Polli / Apriyani Rahayu – 24 Julai (8 pagi)

  • Set 1 : 14-21
  • Set 2 : 17-21
  • Set 3 :

2) Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean Vs Yuki Fukushima / Sayaka Hirota – 25 Julai (6.20 petang)

  • Set 1 : 21-17
  • Set 2 : 15-21
  • Set 3 : 8-21

3) Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean Vs Chloe Birch / Lauren Smith – 27 Julai (9.40 pagi)

  • Set 1 : 21-19
  • Set 2 : 21-16
  • Set 3 :
GROUP AP

M

K

Gd

Greysia Polli / Apriyani Rahayu (Q)330+5
Yuki Fukushima / Sayaka Hirota (Q)321+2
Chow Mei Kuan / Lee Meng Yean312-1
Chloe Birch / Lauren Smith303-6

Suku Akhir QF (29 Julai)

  • KIM Soyeong/ KONG Heeyong (KOR) vs MATSUMOTO Mayu/ NAGAHARA Wakana (JPN): 21-14, 14-21 & 28-26
  • POLII Greysia/ RAHAYU Apriyani (INA) vs DU Yue/ LI Yin Hui (CHN): 21-15, 20-22 & 21-17
  • FUKUSHIMA Yuki/ HIROTA Sayaka (JPN) vs CHEN Qing Chen/ JIA Yi Fan (CHN): 21-18, 10-21 & 10-21
  • LEE Sohee/ SHIN Seungchan (KOR) vs PIEK Selena/ SEINEN Cheryl (NED): 21-8 & 21-17

Separuh Akhir SF (31 Julai)

  • KIM Soyeong/ KONG Heeyong (KOR) vs CHEN Qing Chen/ JIA Yi Fan (CHN): 15-21 & 11-21
  • POLII Greysia/ RAHAYU Apriyani (INA) vs LEE Sohee/ SHIN Seungchan (KOR): 21-19 & 21-17

Final (2 Ogos)

  • Gangsa : KIM Soyeong/ KONG Heeyong (KOR) vs LEE Sohee/ SHIN Seungchan (KOR): 21-10 & 21-17
  • Emas & Perak : POLII Greysia/ RAHAYU Apriyani (INA) vs CHEN Qing Chen/ JIA Yi Fan (CHN): 21-19 & 21-15

v) Beregu Campuran

1) Chan Peng Soon / Goh Liu Ying Vs Tang Shun Man / Tse Ying Suet – 24 Julai (6.20 petang)

  • Set 1 : 18-21
  • Set 2 : 21-10
  • Set 3 : 16-21

2) Chan Peng Soon / Goh Liu Ying Vs Lamsfuss Mark / Herttrich Isabel – 25 Julai (10.20 pagi)

  • Set 1 : 12-21
  • Set 2 : 15-21
  • Set 3 :

3) Chan Peng Soon / Goh Liu Ying Vs Wang Yilyu / Huang Dongping – 26 Julai (5.40 petang

  • Set 1 : 13-21
  • Set 2 : 19-21
  • Set 3 :
GROUP DP

M

K

Gd

Wang Yilyu / Huang Dongping (Q)330+6
Tang Shun Man / Tse Ying Suet (Q)3210
Lamsfuss Mark / Herttrich Isabel312-1
Chan Peng Soon / Goh Liu Ying303-5

Suku Akhir QF (29 Julai)

  • ZHENG Si Wei/ HUANG Ya Qiong (CHN) vs JORDAN Praveen/ OKTAVIANTI Melati Daeva (INA) : 21-17 & 21-15
  • WATANABE Yuta/ HIGASHINO Arisa (JPN) vs PUAVARANUKROH Dechapol/ TAERATTANACHAI Sapsiree (THA) : 15-21, 21-16 & 21-14
  • ELLIS Marcus/ SMITH Lauren (GBR) vs TANG Chun Man/TSE Ying Suet (HK) : 13-21 & 18-21
  • SEO Seungjae/ CHAE Yujung (KOR) vs WANG Yi Lyu/ HUANG Dong Ping (CHN) : 9-21 & 16-21

Semi Final SF (29 Julai)

  • ZHENG Si Wei/ HUANG Ya Qiong (CHN) vs TANG Chun Man/TSE Ying Suet (HK) : 21-16 & 21-12
  • WATANABE Yuta/ HIGASHINO Arisa (JPN) vs WANG Yi Lyu/ HUANG Dong Ping (CHN) : 23-21, 15-21 & 14-21

Final (30 Julai)

  • Penentuan Gangsa : TANG Chun Man/TSE Ying Suet (HK) vs WATANABE Yuta/ HIGASHINO Arisa (JPN): 17-21 & 21-23
  • Emas & Perak : ZHENG Si Wei/ HUANG Ya Qiong (CHN) vs WANG Yi Lyu/ HUANG Dong Ping (CHN) : 17-21, 21-17 & 19-21

Untuk mendapatkan jadual dan keputusan lengkap acara Badminton di Olimpik Tokyo 2020, sila rujuk: